Biała koszula – wyznacznik elegancji

koszula męska

Biała koszula nieodzownie kojarzy się z niezwykła elegancją. Jednak koszula koszuli nierówna. Na co więc zwrócić uwagę wybierając koszulę dla siebie, tak by była ona elegancka i jednocześnie pozwalała zachować swobodę ruchów? Jakie fasony koszul są najmodniejsze w tym sezonie? Poniżej znajduje się praktyczny przewodnik po świecie eleganckich koszul.

Skąd się wzięła koszula?

Tradycyjna koszula ma za sobą wielowiekową historię. Specjaliści z zakresu mody za jej pierwowzór uważają tuniki, w jakie ubierali się członkowie koczowniczych ludów zamieszkujących Azję Środkową. Z czasem taki ubiór zaczął się pojawiać na „ulicach” państwa Sumerów oraz Babilończyków. Stamtąd pierwowzory koszul zawędrowały do Semitów oraz Egipcjan.

W średniowieczu koszula zaczęła powoli się zmieniać i nabierać kształtu, jaki dzisiaj znamy. Jednak dopiero XIX wiek i początek XX wieku przynoszą największą rewolucję jeśli chodzi o koszule. Pojawiają się różnorodne fasony – bardziej i mniej formalne. Jednak za najbardziej eleganckie cały czas uważa się koszule w białym kolorze. Właśnie dlatego to białe koszule wykorzystywane są w stylizacjach wieczorowych i przy kompletowaniu oficjalnego stroju biznesowego, zarówno męskiego, jak i damskiego.

Jak dobrać białą koszulę?

Mimo że koszule oferowane są często w sklepach z odpowiednio przeszkolonym personelem, panom zdarza się jeszcze źle dobierać koszule. A wybór rozmiaru koszuli jest bardzo prosty. Pierwsze na co należy zwrócić uwagę to rozmiar kołnierzyka. To właśnie po obwodzie szyi dobiera się odpowiedni rozmiar koszuli. Kiedy już dobraliśmy odpowiedni rozmiar, należy sprawdzić, czy koszula dobrze układa się na ramionach i plecach, czy rękawy mają odpowiednią długość oraz czy można się w niej swobodnie poruszać.

W tym dziale  Kurtki przejściowe dla mężczyzn

Warto też zwrócić uwagę na to, że koszule dostępne są w różnych krojach jeśli chodzi o dopasowanie do ciała. Najpopularniejszym wyborem jest koszula custom fit, czyli dość luźna w talii. Jej prosty krój sprawia, że pasuje praktycznie na każdą sylwetkę. Mogą ją ubierać osoby, które chcę subtelnie zatuszować mankamenty swojej figury np. delikatnie wystający brzuch.

Koszula regular fit posiada wcięcie w talii, jednak dalej jest luźna na tyle by ukryć brzuch. Tego rodzaju koszule są polecane panom o proporcjonalnej sylwetce. Są one też najchętniej wybierane jako element stroju wieczorowego do garnituru.

Najlepiej dopasowane w talii są koszule typu slim fit. Są mocno taliowane, dlatego powinny po nie sięgać jedynie osoby o szczupłej sylwetce.

Bardzo ważny jest też wybór materiału, z jakiego wykonana jest koszula. Wiele osób wskazuje, że warto wybrać koszulę z dodatkiem poliestru lub innej sztucznej tkaniny, gdyż wtedy koszula się tak nie gniecie. Jednak o wiele lepiej wybrać koszulę wykonaną w 100% z bawełny, gdyż zapewnia ona o wiele większy komfort noszenia i jest przyjemniejsza dla ciała. Koszule z naturalnych materiałów polecane są szczególnie na lato, gdyż zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i pozwalają skórze oddychać, co znacznie minimalizuje pocenie się i możliwość przegrzania się organizmu.

W tym dziale  Dlaczego dresy i kurtki stały się modnym trendem?