Jak prawidłowo czyścić srebrne sztućce?

 

Srebrne sztućce zaliczają się do najbardziej cenionych elementów zastawy stołowej. Zarówno srebrne, jak i posrebrzane wymagają specjalnego traktowania – wykluczone jest wrzucenie ich do zmywarki lub też używanie tradycyjnych detergentów. Takie czyszczenie sztućców może sprawić, że srebro zostanie z nich po prostu zmyte. Dlatego też do srebrnych łyżeczek, noży i widelców należy użyć innych sposobów.

Czyszczenie srebrnych sztućców sprawdzonymi metodami

Srebrne sztućce czyści się co prawda nieco inaczej niż wykonane np. ze stali nierdzewnej, jednak nie jest to trudne i zajmuje tylko kilka chwil więcej. W sklepach można nabyć specjalne pasty oraz płyny do czyszczenia sreber – ich użycie nie wymaga zastosowania wody. Po prostu nakłada się je na miękką szmatkę i poleruje srebrne sztućce aż do uzyskania ich naturalnego połysku. Prawidłowy środek do polerowania sreber nie powinien mieć w swoich składnikach piasku lub agresywnych środków chemicznych (a zwłaszcza kwasów).  Wiele osób chwali sobie także czyszczenie bez użycia pasty czy płynu, ale za to z użyciem soku z cytrynowego bądź sody.

Można także zastosować nieco bardziej czasochłonny sposób. Polega on na tym, że szklane naczynie wykłada się zwykłą folią aluminiową, a następnie wkłada do niego sztućce i zalewa gorącą wodą z dodatkiem soli bądź sody oczyszczonej. Po kilku minutach wyjmujemy sztućce i gotowe. Jednak ważna uwaga – należy upewnić się, czy posiadane przez nas srebrne sztućce nie są oksydowane! W przypadku oksydowanych zabieg taki  może spowodować usunięcie warstwy ochronnej!

W tym dziale  Co jeść, gdy występuje nietolerancja laktozy?

Fałszywe sposoby na czyszczenie srebra

Oprócz tych skutecznych i nieszkodliwych dla srebra sposobów istnieją także inne, niestety – fałszywe, które na dłuższą metę mogą pozbawić srebrne sztućce ich walorów. Jednym z nich jest użycie do czyszczenia pasty do zębów. Zawarte w niej drobinki wapnia mogą pozostawiać niewielkie rysy, widoczne pod światło, a jeśli wiele razy będzie się stosować taką metodę, będą one coraz bardziej zauważalne w normalnej sytuacji. Dlatego też lepiej nie eksperymentować, ale zdać się na profesjonalne środki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Samo czyszczenie to nie wszystko!

Oprócz odpowiedniego czyszczenia srebrne sztućce wymagają także prawidłowego przechowywania. Muszą być składowane w zamkniętej i suchej przestrzeni, np. drewnianym pudełku. Dodatkowo dobrze owinąć ją suknem lub miękką bibułą.

Sztućce wykonane ze srebra są nieraz pamiątkami rodzinnymi, dlatego warto zadbać o nie odpowiednio, aby przechodziły w najlepszym stanie do kolejnych pokoleń. Nie jest to trudna sztuka, a daje wymierne korzyści.