Srebrne sztućce zaliczają się do najbardziej cenionych elementów zastawy stołowej. Zarówno srebrne, jak i posrebrzane wymagają specjalnego traktowania – wykluczone jest wrzucenie ich do zmywarki lub też używanie tradycyjnych detergentów. Takie czyszczenie sztućców może sprawić, że srebro zostanie z nich po prostu zmyte. Dlatego też do srebrnych łyżeczek, noży i widelców należy użyć innych sposobów.
Czyszczenie srebrnych sztućców sprawdzonymi metodami
Srebrne sztućce czyści się co prawda nieco inaczej niż wykonane np. ze stali nierdzewnej, jednak nie jest to trudne i zajmuje tylko kilka chwil więcej. W sklepach można nabyć specjalne pasty oraz płyny do czyszczenia sreber – ich użycie nie wymaga zastosowania wody. Po prostu nakłada się je na miękką szmatkę i poleruje srebrne sztućce aż do uzyskania ich naturalnego połysku. Prawidłowy środek do polerowania sreber nie powinien mieć w swoich składnikach piasku lub agresywnych środków chemicznych (a zwłaszcza kwasów). Wiele osób chwali sobie także czyszczenie bez użycia pasty czy płynu, ale za to z użyciem soku z cytrynowego bądź sody.
Można także zastosować nieco bardziej czasochłonny sposób. Polega on na tym, że szklane naczynie wykłada się zwykłą folią aluminiową, a następnie wkłada do niego sztućce i zalewa gorącą wodą z dodatkiem soli bądź sody oczyszczonej. Po kilku minutach wyjmujemy sztućce i gotowe. Jednak ważna uwaga – należy upewnić się, czy posiadane przez nas srebrne sztućce nie są oksydowane! W przypadku oksydowanych zabieg taki może spowodować usunięcie warstwy ochronnej!
Fałszywe sposoby na czyszczenie srebra
Oprócz tych skutecznych i nieszkodliwych dla srebra sposobów istnieją także inne, niestety – fałszywe, które na dłuższą metę mogą pozbawić srebrne sztućce ich walorów. Jednym z nich jest użycie do czyszczenia pasty do zębów. Zawarte w niej drobinki wapnia mogą pozostawiać niewielkie rysy, widoczne pod światło, a jeśli wiele razy będzie się stosować taką metodę, będą one coraz bardziej zauważalne w normalnej sytuacji. Dlatego też lepiej nie eksperymentować, ale zdać się na profesjonalne środki.
Samo czyszczenie to nie wszystko!
Oprócz odpowiedniego czyszczenia srebrne sztućce wymagają także prawidłowego przechowywania. Muszą być składowane w zamkniętej i suchej przestrzeni, np. drewnianym pudełku. Dodatkowo dobrze owinąć ją suknem lub miękką bibułą.
Sztućce wykonane ze srebra są nieraz pamiątkami rodzinnymi, dlatego warto zadbać o nie odpowiednio, aby przechodziły w najlepszym stanie do kolejnych pokoleń. Nie jest to trudna sztuka, a daje wymierne korzyści.