Jakie zasady etykiety obowiązują w noszeniu białych ubrań?

Sukienki na komunię
Każda sytuacja wymaga odpowiedniego stroju. Weźmy sobie pod uwagę sukienkę na komunię. Każda osoba jest chyba świadoma tego, że sukienka na komunię musi być biała. Spójrzmy jednak na sytuację dokładnie i nie chodzi tylko o jedną uroczystość. Jakie zasady etykiety obowiązują w noszeniu białych ubrań?

Satysfakcjonujące relacje międzyludzkie

Przede wszystkim należy podkreślić, że etykieta tyczy się satysfakcjonujących relacji międzyludzkich. Troska o te relacje to nigdy nie jest łatwe zadanie.
Wystarczy pomyśleć sobie choćby o ślubie. Prawdopodobnie zdecydowana większość z nas miała okazję być na takiej uroczystości. Czy jednak ktoś widział wśród kobiet białe sukienki? Pytanie to nie jest przypadkowe. Krótko mówiąc, biała sukienka zarezerwowana jest dla panny młodej. Mówi się też o tym, że w przypadku kolejnego ślubu kobieta nie powinna mieć białej sukienki. Jak pewnie większość osób wie, biały kolor symbolizuje czystość/dziewictwo. To też pokazuje, że ten sam kolor może być wskazany, jak i wręcz zakazany. Choć oczywiście mówienie o zakazie zawsze jest w pewien sposób na wyrost. Musimy pamiętać o tym, że mamy do czynienia z określoną symboliką. Stosowanie się do tej symboliki to już oddzielna kwestia.
Wydaje się wręcz, że wiele osób może nawet nie mieć pojęcia o obowiązujących zasadach. Kiedy tradycji się nie kultywuje, ta (co nie powinno zaskakiwać) zaczyna zanikać. Warto też zastanowić się nad tym, czy to dobrze?

Sytuacje przy stole

Najlepiej będzie, jeśli pomyślimy sobie teraz o tym, co dzieje się przy stole – tak dla przykładu. Jak wszyscy wiedzą, konieczne jest stosowanie się do określonych zasad. Z tym też jest pewien problem, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia ze stosowaniem się do sporej części reguł.
Zastanówmy się teraz, co by było, gdyby nie obowiązywały żadne zasady. Krótko mówiąc, mogłoby wydarzyć się dosłownie wszystko. Czy w takim przypadku byłoby dobrze?

Etykieta na każdym kroku

Warto również mieć świadomość tego, że sprawa etykiety jest czymś, co dotyczy absolutnie każdej części naszego życia. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o punktualności. Stwierdzenie, że punktualność stanowi problem, raczej nie będzie szczególną przesadą.
Tymczasem na spotkania powinno się przychodzić o czasie lub nawet nieco wcześniej niż się tego wymaga. Oczywiście zdarzają się różne sytuacje. Kiedy wiemy, że dotarcie na czas jest niemożliwe, wypadałoby zatelefonować i przeprosić. W ten sposób okazuje się szacunek do czyjegoś czasu. Analogicznie w przypadku jedzenia czy białych sukienek.

Zasady są potrzebne

Nie ze wszystkimi etykietami musimy się zgadzać, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że stosowanie etykiety w każdej dziedzinie naszego życia jest niezwykle istotne. Dzięki temu możemy o zachowaniu jakiegoś porządku.
Warto też zwrócić uwagę na to, że etykiety mogą kojarzyć się nam z wydarzeniami formalnymi. W przypadku spotkań nieformalnych brak etykiety nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Choć trzeba też pamiętać, że czego byśmy nie robili, reprezentujemy siebie.
W tym dziale  Ubieraj się ciepło i wygodnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *