Czy farbowanie niszczy włosy?

mycie włosów

Farbowanie włosów stanowi bardzo powszechny i cieszący się dużą popularnością zabieg upiększający. Jednak przed jego wykonaniem należy ocenić stan włosów oraz możliwy wpływ tej procedury na ich kondycję.

Farbowanie włosów

W zależności od rodzaju zabiegu można wykonać bardziej lub mniej trwałe farbowanie włosów. Wiąże się to z zastosowaniem preparatów w różnym stopniu ingerującym w strukturę włosów. W warunkach dobrej kondycji włosa jest on pokryty drobnymi łuskami chroniącymi przed wpływem niekorzystnych warunków zewnętrznych oraz sprawiającymi, że włos jest lśniący i gładki. Podczas koloryzacji pod wpływem działania substancji chemicznych dochodzi do rozchylenia łusek, wniknięcia między nie stosowanego preparatu oraz wyparcia naturalnego pigmentu. Siłą rzeczy musi więc dochodzić do osłabienia tej naturalnej warstwy ochronnej włosa.

Częste farbowanie włosów – skutki

Nadmierna i zbyt częsta koloryzacja prowadzi do osłabienia i zmatowania włosów. Stają się one szorstkie i podatne na uszkodzenia. Oczywiście na rynku istnieją farby do włosów https://davines.pl/produkty/koloryzacja/ o nieco zmienionym składzie chemicznym w mniejszym stopniu przesuszające i osłabiające włosy, jednak sam mechanizm działania pozostaje niezmieniony. W związku z tym przyjmuje się, że zbyt częsta koloryzacja niezależnie od stosowanych preparatów pogarsza stan włosów.

W tym dziale  Sukienki sylwestrowe i na studniówkę - jak znaleźć idealną?

Farby do włosów – możliwość alergii

Zawarte w farbach do włosów substancje chemiczne mogą nie tylko powodować osłabienie kondycji włosów, ale również wywoływać podrażnienia skóry głowy i reakcje alergiczne. Zaleca się zatem przed wykonaniem farbowania wykonać odpowiednią próbę kontrolną.

Farby do włosów – amoniak

Składnikiem farb do włosów osłabiającym w dużym stopniu ich kondycję jest amoniak, dodatkowo wydzielający nieprzyjemny zapach. W farbach nowszej generacji stosuje się jego mniej agresywne w działaniu zamienniki.

Farby do włosów – utleniacz

Składnikiem umożliwiającym wniknięcie barwika w strukturę włosa oraz zmianę pigmentacji jest silnie chemicznie działający utleniacz. Jego działanie odbija się bardzo niekorzystnie na kondycji włosów.

Farby do włosów – bezpieczne alternatywy

Poza bardziej agresywnym trwałym farbowaniem związanym z koniecznością zastosowania substancji chemicznych na rynku kosmetycznym dostępna jest bogata oferta mniej inwazyjnych form koloryzacji. Są to między innymi ziołowe płukanki, szampony oraz pianki. Produkty te cechuje mniej trwała, lecz bezpieczniejsza koloryzacja.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Podstawą dbania o dobrą kondycję włosów jest ich prawidłowa i regularna pielęgnacja. Stosowane preparaty powinny być nie tylko dedykowane dla włosów poddanych koloryzacji, ale również zróżnicowane pod względem odcienia włosów. Inne kosmetyki powinny być stosowane w przypadku kolorów jasnych, a zupełnie odmienne w odniesieniu do odcieni ciemnych. Niezależnie jednak od tego jaki produkt zostanie wybrany, powinien on działać odżywczo i regeneracyjnie. Musi dbać o zachowanie optymalnego koloru przez długi czas, na przykład poprzez ochronę włosów przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

W tym dziale  Jakie buty kupować na zimę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *