Co oznacza typ mąki?

mąka tortowa

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć różne typy mąk, które są przeznaczone do przygotowywania zróżnicowanych wypieków. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.

Mąka tortowa

Wśród różnych rodzajów mąk można wskazać typ 450, który inaczej nazywany jest mąką tortową. Zawartość popiołu w tym rodzaju mąki nie powinna przekraczać 0,5%. Jest to dość lekki rodzaj mąki, z którego wytwarza się delikatne wypieki. Są to przede wszystkim biszkopty oraz ciasta biszkoptowe, ale także ciasta drożdżowe. Oprócz tego typ 450 idealnie sprawdzi się podczas pieczenia tortów.

Mąka krupczatka

Kolejnym rodzajem mąki jest typ 500, inaczej nazywany mąką krupczatką. Ta mąka również jest dość lekka i z powodzeniem można przygotowywać z niej wiele przepysznych wypieków. Wśród nich można wskazać przede wszystkim idealne ciasto do pierogów, a także ciasto na makaron. Oprócz tego z mąki krupczatki można wytwarzać również ciasta drożdżowe.

Mąka wrocławska

W sprzedaży dostępna jest także mąka wrocławska, która również ma typ 500. Jest to dość popularny rodzaj mąki, który doskonale sprawdza się podczas przygotowywania różnych wypieków. Z mąki wrocławskiej najlepiej wychodzą kruche ciasta, ale także pierniki. Można z niej tworzyć ciasto do pieczenia pizzy, ale sprawdzi się również w przypadku smażenia omletów i naleśników.

Mąka poznańska

Mąka poznańska to kolejny rodzaj mąki o typie 500. Ten typ mąki również charakteryzuje się wyjątkową delikatnością. Z powodzeniem można z niego przygotowywać wyjątkowe w smaku ciasto makaronowe. Jednak doskonale sprawdzi się także podczas gotowania lanych klusek.

Mąka luksusowa

Wśród różnych rodzajów mąki wskazuje się także mąkę luksusową, czyli mąkę o typie 550. Zawartość popiołu w tym rodzaju mąki waha się od 0,51 do 0,58%. Z mąki luksusowej można przygotowywać pyszne biszkopty. Jednak będzie to doskonały wybór również do produktów smażonych, takich jak racuchy, pączki oraz faworki.

Mąka chlebowa

Mąka chlebowa może występować w różnych typach. Wśród nich najczęściej wybierany jest typ 750 oraz 850. Tego rodzaju mąki są nieco cięższe, a zawartość popiołu w nich może wynosić od 0,70 do 0,78%. Z mąki chlebowej, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej jest przygotowywać chleb oraz inne wypieki tego typu. Będzie to doskonały wybór także do bułek i bagietek.

Mąka razowa

Kolejnym rodzajem mąki jest mąka razowa o typie 2000. Oprócz niej dość często wykorzystywana jest mąka graham o typie 1850, a także mąka sitkowa o typie 1400. Tego rodzaju mąki idealnie sprawdzają się podczas przygotowywania wypieków chlebowych oraz bułek.

Mąka z pełnego przemiału

W sprzedaży można znaleźć również mąkę z pełnego przemiału, czyli mąkę typu 3000. Jest to jedna z cięższych mąk, z której z powodzeniem można przygotowywać pełnoziarniste wypieki, takie jak chleby lub razowe makarony. W tej mące można znaleźć dość spore ilości błonnika, co w pozytywny sposób wpływa na zdrowie człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *